Aktivity školského podporného tímu
Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie
V našej škole sme si tento deň pripomenuli nie len rozhlasovou reláciou, ale aj aktivitami, ktoré viedli žiakov k zamysleniu sa nad rovnosťou, toleranciou či rešpektom. Žiaci sa prostredníctvom rôznych aktivít zamýšľali nad týmito pojmami a hľadali spôsoby, ako podporovať a rešpektovať férové správanie medzi ľuďmi. Veríme, že aj malé kroky budú viesť k veľkým zmenám!
Oslava Dňa učiteľov na Dvojke
Pri príležitosti Dňa učiteľov sa žiaci rozhodli vyjadriť svoju vďaku a uznanie pedagogickým zamestnancom našej školy, ktorí sa každý deň venujú ich výchove a vzdelávaniu. Tento významný deň bol pre našich žiakov príležitosťou, aby sa poďakovali za to, ako si vážia úsilie svojich učiteľov a pedagogických zamestnancov.
Vyrobili kvetinové darčeky, ktoré mali za cieľ vyjadriť ich osobnú vďaku. Tieto darčeky boli s láskou vytvorené a každý z nich niesol osobný odkaz, ktorý mal potešiť a zlepšiť deň učiteľov ako prejav vďaky za ich trpezlivosť, pomoc a podporu, ktorú im poskytujú počas celého roka. Učitelia a pedagogickí zamestnanci boli potešení týmito milými gestami od žiakov.
V tento deň sme chceli poukázať na to, že vzťah medzi učiteľom a žiakom je založený na vzájomnej úcte a dôvere. Radosť a vďačnosť, ktoré vyjadrovali žiaci, boli tým najkrajším darom, ktorý učitelia mohli dostať.
Anketa o „Najlepšieho učiteľa“ na Dvojke
V našej škole sme usporiadali anketu, v ktorej mali žiaci možnosť hlasovať za svojho najobľúbenejšieho učiteľa, pedagogického asistenta či vychovávateľa. Cieľom tejto ankety bolo nielen oceniť pedagógov, ktorí sa vyznačujú nielen odbornými vedomosťami, ale aj prístupom k žiakom, ich ochotou pomôcť a vytváraním príjemnej atmosféry v triede ale aj slobodné anonymné vyjadrenie sa žiakov.
Do hlasovania sa zapojili žiaci oboch stupňov školy. Každý žiak mal možnosť hlasovať za učiteľa, ktorý ho najviac inšpiruje, je láskavý, tvorivý, trpezlivý, spravodlivý, zábavný alebo vie výborne vysvetliť učivo.. Po sčítaní hlasov boli vybraní traja učitelia z každého stupňa školy, ktorí získali najvyšší počet hlasov.
Ocenení pedagógovia z 1. a 2. stupňa s najvyšším počtom hlasov získali malú pozornosť a diplom ako prejav vďaky za ich tvrdú prácu a obetavosť, ktorú prejavujú každý deň. Táto anketa nie je len o ocenení, ale aj o vytváraní pozitívnej atmosféry v škole a posilnení vzťahov medzi žiakmi a pedagógmi.
Tešíme sa na ďalšie ročníky tejto ankety a ďakujeme všetkým učiteľom za ich neustálu podporu a výchovu našich žiakov.
Ing. Lucia Ťažká
Deň pre bezpečnejší internet
Tento mesiac sme pre našich žiakov 3. a 4. ročníka zrealizovali preventívny program zameraný na tému bezpečnosti na internete. Diskutovali sme o kyberšikane, jej formách a dôsledkoch. Spoločne sme si pripomenuli základné pravidlá slušného a bezpečného online správania. Na záver si žiaci vyskúšali posielanie pozitívnych správ cez počítač, aby si uvedomili, akú silu majú slová aj v online svete. Veríme, že nadobudnuté poznatky pomôžu žiakom správať sa na internete zodpovednejšie.
2Svetový deň mieru
Pri príležitosti Svetového dňa mieru sme v mesiaci január pripravili pre žiakov 5. ročníka interaktívnu besedu. Počas jednej vyučovacej hodiny sme sa venovali základným pojmom a hovorili sme o tom, prečo je mier dôležitý nielen vo svete, ale aj v nás samých. Žiaci sa zoznámili s rôznymi symbolmi mieru, ako aj s jeho rozličnými podobami – od mierového spolužitia v triede a škole až po globálne snahy o udržiavanie pokoja medzi krajinami. Prostredníctvom praktických aktivít mali možnosť rozvíjať empatiu, kritické myslenie a uvažovať nad tým, ako môžu prispieť k mieru vo svojom okolí.
Diskusia a aktivity nám pomohli pochopiť, že udržiavanie mieru začína v každom z nás – v spôsobe, akým reagujeme, ako spolupracujeme a ako si navzájom pomáhame.
Deklarácia práv dieťaťa a Dohovor o právach dieťaťa
Svetový deň detí /20. november/ je dňom, ktorý je venovaný všetkým deťom. V tento deň si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa a Dohovoru o právach dieťaťa. Žiaci 6. ročníka si osvojili a upevnili práva a povinnosti vyplývajúce z týchto dokumentov a prostredníctvom aktivít rozvíjali komunikačné zručnosti a kritické myslenie.
Európsky týždeň boja proti drogám
Tretí novembrový týždeň je už tradične venovaný protidrogovej problematike. Žiakov 7. ročníka sme počas preventívnej aktivity „Európsky týždeň boja proti drogám“ oboznámili s nežiaducimi vplyvmi návykových látok na ich telo a upriamili sme pozornosť aj na psychické dôsledky. Nadporučík Mgr. Vladimír Šajgalík žiakom porozprával o tom, čo na to hovorí zákon.
Svetový deň vďačnosti
V rámci Svetového dňa vďačnosti sme pre žiakov prvého stupňa v mesiaci september pripravili prezentáciu, diskusiu a rôzne aktivity zamerané na rozvoj prosociálneho správania. Cieľom bolo podporiť rozvoj komunikačných zručností a emocionálnej inteligencie. Zamerali sme sa na rozvoj pozitívneho myslenia a povzbudili sme žiakov k tomu, aby si uvedomili dôležitosť vďačnosti v každodennom živote.
Svetový deň duševného zdravia
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia sme so žiakmi 8. ročníka uskutočnili workshop, v ktorom sa dozvedeli, čo je duševné zdravie, ako ovplyvňuje ich každodenný život a ako ho môžu aktívne podporovať. Témou bola tiež reziliencia a jej význam pri zvládaní náročných situácií. Žiaci sa učili, ako môžu vyjadriť svoje potreby pomocou asertívnej komunikácie, čo prispieva k zdravším vzťahom a lepšiemu zvládaniu stresu.
Svetový deň zdravej výživy
Počas Svetového dňa zdravej výživy sa žiaci prvého ročníka zúčastnili interaktívnej besedy, kde si osvojovali zásady udržateľnosti zdravého životného štýlu. Prostredníctvom hier a praktických ukážok sa učili o dôležitosti vyváženej stravy pre zdravie a pochopili, ako môžu stravovacie návyky ovplyvniť ich každodenný život aj životné prostredie.